web
analytics
افزایش خلاقیت | کافه راز
افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت

ترجمه شده توسط کافه راز : ۶ مورد افزایش دهنده ی خلاقیت که از لحاظ علمی هم ثابت شده اند و شما احتمالا اسم آنها را هم نشنیده اید.

این افسانه وجود دارد که نابغه ها خلاق به دنیا آمده اند و نمی توان آنها را ساخت – اما این ایده که شما فقط درصورتی می توانید خلاق باشید که با این ویژگی به دنیا آمده باشید کاملا غلط است. هزاران تحقیق نشان داده اند که خلاقیت یک ویژگی است که می توانید آن را در خودتان ایجاد کنید و بسیار هم آسان است.

در واقع تحقیقات نشان داده اند که فقط ۳۰ درصد از خلاقیت به صورت ژنتیکی به شما منتقل می شود، ۷۰ درصد باقی به خودتان بستگی دارد. من در اولین کتابم ،فرمول های موفقیت، ۵۰ مورد از افزایش دهنده های خلاقیت که به صورت علمی هم ثابت شده اند را شرح داده ام.

در اینجا ۶ مورد آورده شده است که احتمالا شما حتی اسم آنها را هم نشنیده اید:

۱- درجه ی صدا را بالا ببرید.

اگرچه سکوت برای انجام کارهای مختلفی بسیار مناسب است، اما زمانی که موضوع ابتکار و نوآوری در میان باشد تحقیقات ثابت کرده اند که باید صدا را بالا ببرید.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا یافته اند که ۷۰ دسی بل (میزان صدای موجود در یک کافه ی شلوغ یا خیابان های شهر) میزان صدای مطلوب برای داشتن خلاقیت است. این صداها باعث حواس پرتی بیشتری نسبت به صداهای کمتر می شوند و برخی از حواس پرتی ها برای خلاقیت اهمیت زیادی دارند.

۲- به دنبال چیزهای متفاوت باشید.

بالا بردن توانایی هایتان برای ایجاد یک راه حال جدید و درجه یک برای یک مشکل می تواند به اندازه ی خیره شدن به یک تصویر کار آسانی باشد – اما درصورتی که آن تصویر نشان دهنده ی مفهوم “متفاوت بودن” باشد.

در یک تحقیق ایده های ایجاد شده در ذهن افراد در حین نگاه کردن به یک تصویر باهم مقایسه شدند. درواقع تقابل میان کسانی که در یک تصویر به دنبال چیزهای خاص و متفاوت هستند و افرادی که یک تصویر را نشان دهنده ی همان چیزهایی می دانند که عرف و مرسوم است.

خب مشخص شد افرادی که در یک تصویر به دنبال ایده های خاص و متفاوت هستند به طرز چشمگیری ایده های بیشتری داشتند . علاوه بر آن ایده های آنها ۲۵ درصد خلاقانه تر بوده اند.

۳- دست چپتان را مشت کنید.

استاد روانشناسی، نیکولاس بوامن، آزمایشی صورت داد که در آن یک گروه از افراد توپی را با دست راست خود فشار می دادند و گروهی دیگر توپی را با دست چپشان فشار می دانند. این آزمایش نشان داد که همین عمل ساده ی مشت کردن دست چپ یک جریان ذهنی را فعال می کند که با افکار کلی نگری و مبتکرانه و در نتیجه خلاقانه تر مرتبط است.

پس دفعه ی بعد که می خواستید یک مشکل خلاقانه را حل کنید دست چپتان را مشت کنید تا بهترین نتایج خلاقانه را به دست آورید.

۴- عرق کنید.

ثابت شده است که شرکت در یک فعالیت ۳۰ دقیقه ای ایروبیک توانایی ما برای تفکر خلاقانه را افزایش می دهد. و این توانایی تفکر خلاقانه ای که افزایش یافته است تا بیش از دو ساعت پس از ورزش باقی می ماند.

۵- ابروهایتان را بالا ببرید.

محققان دانشگاه مری لند این فرضیه را ارائه داده اند که حالت های چهره ی ما که مرتبط با گشاد یا باریک کردن بخش های دیداری ما باشند برمیزان خلاقیت تاثیر دارند. آنها معتقدند که بازکردن و بسط دادن بخش بینایی، مثلا بالا بردن ابروها، می تواند عملکرد شما در کاری که احتیاج به تفکر خلاقانه دارد را افزایش دهد. علاوه براین، آنها فرض می کنند که جمع کردن ابروها که میزان توجه شما را کاهش می دهد، نتیجه ای عکس خواهد داشت.

از شرکت کننده گان در یک آزمایش خواسته شده بود که در حین انجام یک کار خلاقانه به مدت دو دقیقه یکی از این دو حالت را داشته باشند. گروهی که ابروهایشان را بالا داده بودند ایده های مبتکرانه ی بیشتری داشتند و ایده های آنها بسیار با کیفیت تر بودند.

۶- بخوابید.

درنهایت موفقیت افکار خلاقانه ی ما در گرو تصمیمات درست است. تحقیقات نشان داده اند که ما در هنگام صبح تصمیمات بسیار بهتری می گیریم، درآن زمان منابع ادراکی قوی تری در دسترس ما هستند. این منابع در طول روز با هر تصمیمی که می گیرید از بین می روند. پس هرچه صبح های زودتر تصمیم گیری کنید، نتیجه ی بهتری خواهید دید.

کافه راز : فرق نمی کند که به نظر خودتان فردی با تفکرات خلاقانه هستید، یا حتی یک سلول خلاق هم در بدنتان وجود ندارد، سعی کنید از این راهکارها استفاده کنید تا موتور خلاقیت خود را شارژ کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : قدردان بودن درهای فرصت های جدید، خیر و برکت و…