web
analytics
ارتباطات : 8 راه برای تسلط یافتن در هنر برقراری ارتباط | کافه راز
هنر ارتباطات

ارتباطات : ۸ راه برای تسلط یافتن در هنر برقراری ارتباط

ترجمه شده توسط کافه راز : هرچه در استفاده از این روش ها بهتر شوید، بهتر می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

هنر برقراری ارتباط” – از این عبارت خوشم می آید. زیرا برقراری ارتباط یک هنر است. زمانی که تلاش می کنیم پیام خود را به دیگران منتقل کنیم، مانند این است که با یک بوم سفید بزرگ شروع می کنیم و قصد داریم که روی آن یک نقاشی بکشیم. برخی افراد فکر می کنند که برای رسم یک تصویر فقط چند قلم موی ساده در دسترس دارند.

اما یک هنرمند حرفه ای می داند که وسایل بسیاری برای ایجاد اثر هنریش وجود دارد و از همه ی آنها استفاده می کند.

همین موضوع درمورد برقراری ارتباط هم وجود دارد. ابزار و وسایل زیادی برای برقراری ارتباط وجود دارند ؛ فقط کافیست که آنها را بشناسید و به صورت هدفمند از آنها استفاده کنید.

هرچه در استفاده از این روش ها بهتر شوید، بهتر می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

۴ بخش سازنده در برقراری یک ارتباط خوب

دو دسته بندی عمده و اصلی با نام های زبانی و غیر زبانی وجود دارند. بیایید نگاهی بیاندازیم به روش های مختلفی که می توانید از این ابزار ها برای بهبود توانایی های خود در برقراری ارتباط استفاده کنید.

ارتباط زبانی

۱- کلمات شما

گفته می شود که انسان ها شما را بر اساس کلماتی که استفاده می کنید قضاوت می کنند و این کاملا صحیح است. در انتخاب کلمات هوشمند باشید. کلمات قدرت فراوانی دارند. آنها این قدرت را دارند که ملت ها را تغییر دهند آنها همچنین قدرت مخرب زیادی دارند. زمانی که صحبت می کنید در انتخاب کلمات بسیار دقت کنید.

این چند مورد را درباره ی انتخاب کلمات در نظر داشته باشید:

از کلماتی که باعث می شوند دیگران درمورد شما بد فکر کنند استفاده نکنید. به عنوان مثال اصطلاحات عامیانه یا هرنوع ناسزا یا توهین.

از کلماتی استفاده کنید که ارزش های مثبتی را منتقل می کنند. از کلمات خوشبینانه استفاده کنید، کلمات قدرتمند. و اطمینان کسب کنید که کلمات قابل درک هستند.

کلماتی را استفاده کنید که زیبا و دارای مفاهیم عمیق باشند. اما تا آنجا که شنونده بتواند آنها را درک کند.

۲- فرهنگ واژگانی شما

داشتن دایره لغات گسترده باعث می شود بسیار برجسته و متمایز شوید. این باعث بهبود روند برقراری ارتباط می شود و توجه دیگران را جلب می کند.

دایره واژگانی شما نشان دهنده ی میزان سواد شماست، و دیگران قضاوت هایی در مورد شما خواهند کرد که برفرصت هایی که با آنها خواهید داشت تاثیر می گذارد. اکثرافراد از واژگان گسترده تر در ارتباط با انسان هایی با تحصیلات بیشتر و در حین برقراری ارتباط با افرادی با سطح تحصیلات کمتر از واژگان ساده تری استفاده می کنند.

به همان اندازه که چیزی که می گویید مهم است، نحوه ی بیان شما هم اهمیت دارد. از چه درجه صدایی استفاده می کنید؟ زمانی که صحبت می کنید آیا کاملا یکنواخت صحبت می کنید؟ یا درجه ی صدایتان را تغییر می دهید، صدایتان را بالاتر می برید؟ به طبع این کار باعث جلب توجه دیگران به صحبت های شما می شود. تغییر صدا در هنگام صحبت کردن در جلب توجه دیگران به پیام و صحبتتان بسیار موثر است. تصور کنید که یک نقاش فقط از یک رنگ استفاده کند. ما رنگ ها و صداهای متنوع می خواهیم.

درکنار کلمات و لحن به سرعت بیان هم توجه داشته باشید. گاهی در زمان حرف زدن لازم است که آرام تر و گاهی لازم است که با سرعت بیشتر صحبت کنید. سرعت صحبت کردن شما گویای موضوعات مشخصی به دیگران است.

سرعت بالا این حس را منتقل می کند که شما هیجان زده هستید. سرعت آهسته این حس متفکر بودن شما را منتقل می کند یا اینکه واقعا می خواهید توجه شنونده را به نکته ای جلب کنید.

انتخاب سرعت صحبت کردن هم مانند انتخاب تن و درجه ی صدا بسیار تاثیرگذاراست. افراد ماهر در فن برقراری ارتباط با بالا و پایین بردن صدایشان تا حد بسیار بلند و بسیار یواش، توجه مخاطبان خود را جلب می کنند. شنونده ها حتی نمی دانند که شما آنها را بر ترن هوایی ارتباطات سوارکرده اید.

درس هایی وجود دارند که باید آنها بیاموزید. حتی درمکالمات فردی، می توانید صداها را تغییر داده، و مکالمه های خود را تاثیرگذار نگه دارید.

۳- احساسات

احساساتی که در حین مکالمه منتقل می کنید بسیار اهمیت دارد. موضوع مهم این است که احساسات خود را منتقل کنید بدون اینکه “احساساتی” شوید. احساسات در برقراری ارتباط بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال، نشان دادن خشم می تواند این حس را منتقل کند که شما جدی هستید. (درصورتی که همیشه عصبی نباشید.)

اینکه به خودتان اجازه ی گریه کردن دهید جنبه ای از شما را به دیگران نشان می دهد که این حس را منتقل می کند که شما انسانی بااحساس هستید که درعین حالی که بسیار سخت کوش و به دنبال رسیدن به موفقیت است، یک جنبه ی مهربان و لطیف هم دارد. خندیدن شما این احساس را منتقل می کند که شما یک جنبه ی شوخ هم دارید و همیشه جدی نیستید. احساسات، اگر کنترل شوند، در برقراری ارتباط بسیار قدرتمند هستند.

۴- وضوح کلمات

آیا شما واضح صحبت می کنید تا دیگران کاملا درک کنند؟ وضوح بیان یکی از عوامل مهم در یک ارتباط موثر است که اغلب نادیده گرفته می شود. این بسیار ضروری است که کلمات را واضح بیان کنیم تا دیگران کاملا متوجه شوند.

تمرین کنید که کلمات را واضح بیان کنید. موضوع کلیدی این است که کلمات را به درستی بیان کنید – جوری به وضوح کلمات را بیان کنید که با هم ادغام نشوند اما بیش از اندازه هم این کار را انجام ندهید چون به نظر غیرطبیعی می رسد.

در تمامی این اصول، باید ایده ها متفاوت و متنوعی وجود داشته باشد. اگر هربار به یک روش خاص ارتباط یرقرار کنیم، قابل پیشبینی خواهیم بود و مردم دیگر به ما گوش نمی کنند. به خودتان فکر کنید. آیا شما دوست دارید که به صحبتهای فردی گوش دهید که با سرعت و صدایی یکنواخت، کلماتی خسته کننده و بدون احساس صحبت می کند؟ البته که نه. پس باید بسیار تلاش کنیم تا با روش هایی جالب و تاثیرگذار ارتباط برقرار کنیم. می توان اینطور بود – اگر تمرین کنیم، تمرین و تمرین.

ارتباط غیرزبانی

آن چیزی که می گویید بر نحوه ی صحبت کردن شما تاثیر دارد، اما به همان اندازه مهم است که چه چیزهایی را نمی گویید. بله ارتباط غیرزبانی شما تاثیر بسزایی بر میزان خوب بودن شما در برقراری ارتباط دارد. آیا تابه حال به این فکر کرده اید که چطور به صورت غیرزبانی ارتباط برقرار می کنید؟ این ها چند روش برای استفاده از ارتباطات غیرزبانی در تایید آنچه به صورت زبانی می گویید هستند.

۵- دست ها

اینکه دست هایتان را کنار بدن قرار دهید باعث می شود سخت و ناراحت به نظر برسید. درعوض از دست هایتان برای برقراری ارتباط استفاده کنید. البته بیش از حد این کار را انجام ندهید که شنونده تمام حواسش به این باشد که دست های شما بعد از این کجا می روند. یکی از روش ها برای اینکه بدانید چطور ارتباط غیرزبانی برقرار می کنید این است که از خودتان در حین صحبت فیلمبرداری کنید. تماشا کنید که با دست هایتان چه می کنید.

۶- چشم ها

چشم ها می توانند ابزارهای بسیار مهمی در برقراری ارتباط باشند. این جمله ی معروف را شنیده اید؟ “چشم ها پنجره ای به روح شما هستند” این کاملا صحیح است. به این فکر کنید یک مادر زمانی که به چشمان کودک تازه متولد شده اش زل می زند چه چیزی را به او منتقل می کند، یا اینکه زوج ها بدون حرف زدن و با نگاه کردن به چشم های هم چه چیزهایی به هم می گویند. چشم ها صحبت می کنند.

آیا تاکنون با کسی صحبت کرده اید که دائما به اطراف نگاه می کند؟ این چه چیزی را منتقل می کند؟ بی میلی به آنچه می گویید.

زمانی که با کسی صحبت می کنید به او نگاه کنید. با چشم هایتان توجهتان را به آنها نشان دهید. با چشم هایتان به آنها گوش دهید. به آنها این حس را منتقل کنید که اهمیت دارند.

۷- بازو ها

اکثر افراد نمی دانند که زمانی که کسی با آنها صحبت می کند و دست به سینه می شوند خودشان را از آن فرد جدا می کنند. کسانی که در این مورد تحقیق می کنند می گویند که جمع کردن دست ها جلو سینه یک روش بسیار قطعی برای جدا کردن خود از آن فرد است. این حالت حس ترس، مخالفت و تمایل به اتمام مکالمه را منتقل می کند.

۸- حالت صحبت کردن

زمانی که درحال برقراری ارتباط هستید، مخصوصا در شرایطی مانند یک سخنرانی، حالت صحبت کردن شما ،اینکه بایستید، بنشینید یا زانو بزنید، چیزهای زیادی را منتقل می کند.

مثلا، دوست خوب من زیگ زیگلر، استاد صحنه و سخنرانی، گاهی اوقات به سمت جلو صحنه می رود و زانو می زند. او چه ارتباط غیرزبانی برقرار می کند؟ او با این کار می گوید: “دقیق گوش دهید، این موضوع مهمی است.” او مخاطبانش را در یک لحظه ی شخصی قرار می دهد. حتی اگر ۱۰۰۰ نفر در آن سالن حضور داشته باشند، این کار باعث می شود که هرفرد فکر کند که زیگ دارد مستقیما با خود او به شخصه صحبت می کند.

نشستن احساس غیرمهم و غیرجدی بودن را منتقل می کند. من سخنران هایی را می شناسم که بخش قابل توجهی از سخنرانی های خود را به این صورت انجام می دهند. جان.سی. مکس ول، یکی دیگر از دوستانم که از اساتید مدیریت در سطح جهانی است، اکثر سخنرانی هایش را در حالت نشسته انجام می دهد. سبک کاری او آموزنده و غیر جدی است – و این بسیار تاثیرگذار است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : 10 سال پیش زمانی که سی ساله بودم، در حال…