web
analytics
ابتکار و خلاقیت | کافه راز
ابتکار و خلاقیت

ابتکار و خلاقیت

ترجمه شده توسط کافه راز : ۸ چیزی که ابتکار و خلاقیت شما را نابود می کنند.

شما را نمی دانم، اما من اکثر اوقات حجم فشار بسیاری برای تولید چیزهای بیشتر روز خود احساس می کنم. مهم نیست که من تا چه اندازه کارآمد و موثر باشم، همیشه به دنبال راه هایی برای افزایش کیفیت و کمیت نتایج مثبت هستم.

۸ عامل خاص وجود دارند که ما را از تولید نتایج مثبت باز می دارند، اما روش هایی برای بهبود این شرایط و رسیدن به تمام چیزهایی که می خواهید وجود دارد.

چه چیزهایی بر ابتکار یک فرد تاثیر دارند؟

عواملی وجود دارند که بر افزایش و کاهش میزان ابتکار تاثیر دارند.

انتقاد: ثابت شده است که هم بازخوردهای منفی و هم بازخوردهای مثبت میزان ابتکار و خلاقیت را افزایش می دهند. و برعکس آن، بازخوردهای منفی و غیرسازنده در واقع به نتیجه و کیفیت کار زیان می زنند.

استرس: افرادی که تحت فشار و استرس کمتری هستند، نسبت به همتایان پراسترس خود توانایی تولید کارهای بیشتری (و با کیفیت تری) دارند.

انرژی: چیز عجیبی نیست که داشتن انرژی بیشتر باعث تولیدات بیشتر می شود.

تکنولوژی: با داشتن ابزارها و فرآیندهای تجاری صحیح و مناسب، می توانید یک گروه خوب را به گروهی شکست ناپذیر تبدیل کنید.

هدف: زمانی که اهدافی مشخص داشته باشید و دلیل انجام آن کارها را بدانید، منظم تر و با استاندارد های بالاتری کار خواهید کرد.

طرز رفتار: انسان های شاد بیشتر تلاش می کنند و نتایج بهتری تولید می کنند.

تمایلات شخصی: افراد مختلف، در شرایط متفاوت عملکرد بهتری دارند.

حواس پرتی: که کاملا مشخص است.

در ادامه چند روش ارائه شده اند که به شما کمک می کنند خروجی بهتری و با استاندارد های بالاتری داشته باشید.

۱- انتقاد

انتقاد یکی از جنبه های بسیار مهم در افزایش میزان خلاقیت شماست. قانون بسیار جالبی که مادرم همیشه به من می گفت: “در عوض هر چیز بدی که می گویی، ۱۰ چیز خوب بگو.” به طرز عجیبی، این موضوع برای انگیزه دادن به تیم تان کاربرد دارد.

زمانی که می خواهید از آنها انتقاد کنید، ابتدا با عنوان چند مورد از کارهایی که به نظرتان خوب انجام می دهند شروع کنید، و سپس یک یا دو موردی که به نظرتان احتیاج به تلاش بیشتر دارند را بیان کنید.

نظرات خود را به صورتی سازنده بیان کنید. مثلا می توانید بگویید، ” احساس می کنم که این موضوع می تواند بهتر انجام شود” یا ” فکر می کنم که اگر کار را اینطور انجام دهید، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. نظر شما چیست؟”

به تاکید روی کلمه ی “من” دقت کنید – اعضای تیم تان را به این متهم نکنید که کارها را خلاف استاندارد های شما انجام می دهند. بهمین صورت، با پرسیدن اینکه چطور باعث پیشرفت یک کار شده اند، می توانید گفت و گویی ایجاد کنید و مطمئن شوید که آنها احساس نمی کنند که مورد سرزنش قرار گرفته اند.

دائما از اعضای گروهتان بپرسید که از نظر آنها، شما چه کاری را به خوبی انجام می دهید و برای بهبود چه کارهایی باید تلاش کنید. مدیر بودن به این معنا نیست که شما هیچ ایرادی ندارید، این فقط به آن معناست که شما تصمیم گیرنده هستید.

۲- استرس

استرس تاثیر وحشتناکی بر روح و روان انسان دارد. خیلی جالب است، مغز ما باید هنوز رشد کند تا بتواند تشخیص دهد که رودررو شدن با یک ببر دندان شمشیری با تمام کردن یک کار در زمانی مشخص اصلا شبیه به هم نیستند. اما مغز با هردو موقعیت یک برخورد مشابه دارد.

این یعنی که ذهن پرازاسترس یک فرد به عملکرد اولیه ی خود برای زنده ماندن و منافع کوتاه مدت بازمی گردد. بنابراین آن فرد نمی تواند تصمیماتی درمورد آینده اتخاذ کند، یا اینکه عملکردهای بالایی از ذهن مانند نوآوری، ابتکار و زبان آموزی داشته باشد.

این قضیه منجر به روابط ناکارآمد، عدم توانایی در تحلیل انتقادی عملکرد خود خواهد شد.

یک مثال خوب در این موضوع مربوط به زمانی است که دوست من دائما به صورت تمام وقت کار می کرد تا برنامه ی تفسیر داده ها را تکمیل کند. او به مدت چندین هفته تا دیروقت مشغول به کدنویسی بود. یک روز تعطیل او تصمیم گرفت که اندکی استراحت کند.

زمانی که بعد از تعطیلات به محل کارش بازگشت، به کد ها نگاهی کرد و با خود فکر کرد این افتضاح است و تمامی کدها را دوباره در چندین ساعت بازنویسی کرد. دوست من دقیقا زمانی که میزان استرسش کاهش یافت توانست ایراد ها و مشکلات پروژه را متوجه شود.

موضوع مهمی که باید در مورد استرس بدانید این است که زمانی که کنترل را ازدست بدهید میزان استرس بیشتر می شود.

برای اینکه این احساس را در دیگران و خودتان کاهش دهید، دائما تاثیرات اعضای گروهتان بر روی شرکت را به آنها گوش زد کنید، و بر ایجاد تعادل میان کار و زندگیتان تاکید داشته باشید.

به عنوان مثال؛ قانون “بعد از ساعت ۶ عصر هیچ ایمیلی دریافت نمی شود” را ایجاد کنید، یا اینکه برنامه هایی جالب برای ساعات بعد از کار خود درنظر بگیرید.

۳- انرژی

انرژی نقش بسیار بزرگی در خلاقیت دارد. لازم نیست آنقدری اساسی عمل کنید که زمانی برای خواب نیمروزی در کل شرکت تعیین کنید. بهترین راه حل می تواند این باشد که خودتان و اعضای گروهتان به خوراکی های سالم دسترسی داشته باشید.

و منظور از خوراکی های “سالم”، غذاهایی است که بیش از اندازه فرآوری نشده باشند. میوه و تمامی غلات بسیار عالی هستند، زیرا زمان بیشتری برای تجزیه ی آنها در بدن لازم است، و درنتیجه مدام انرژی ثابتی تولید می کنند.

همچنین ثابت شده است که ورزش کردن هم باعث افزایش میزان انرژی و تمرکز می شود. سطح انرژی افراد در طول روز کم و زیاد می شود.

از این موضوع به سود خود استفاده کنید، مثلا از اعضای تیمتان بخواهید صبح ها کارهایی را انجام دهند که نیازمند انرژی ذهنی بیشتری هستند. سپس در هنگام ساعت ۱ ظهر، از آنها بخواهید که کارهای آسانتر و لذت بخش تری انجام دهند.

۴- تکنولوژی

داشتن مهارت های کامپیوتری ضعیف به روشی خلاقیت را در شما از بین می برد که حتی خودتان هم متوجه نخواهید شد.

اما این کار یک ارزش ذهنی دارد در زمان هایی که در هنگام انتظار برای جا به جایی مطالب یا باز شدن یا بازگذاری آنها حواستان از موضوع پرت می شود. شما در زمان انتظار چه کاری انجام می دهید؟ بدون فکر در گوشی تلفن همراهتان می گردید. ذهنتان از کاری که انجام می دادید منحرف می شود و دائما باید به ذهنتان یادآوری کنید که چه کاری انجام می دادید.

برنامه ای برای ترفیع امکانات خود ایجاد کنید و آن را با بودجه ی خود هماهنگ کنید. اگر پیش بینی می کنید که ممکن است تا ۳ سال آینده نیاز به لپ تاپی جدید داشته باشید، ازهمین حالا هرماه پولی کنار بگذارید تا در انتها پرداخت آن هزینه برایتان دشوار نباشد.

همچنین اطمینان حاصل کنید که “تکنولوژی کسب و کارتان” همیشه به روز باشد. به چیزهایی از قبیل، مسیرهای بازاریابی، گرایش هایی که در اقتصاد به وجود می آیند، و عملکرد رقیب هایتان دقت کنید. مرتبا فرآیندهای تجاری خود را ارزیابی و بروز رسانی کنید.

کارکردن در یک کسب و کار کوچک بسیار آسانتر است، زیرا در آن محیط همه ی افراد می توانند نظرات خود را عنوان کنند. اما در نهایت فراموش نکنید که شما تصمیم گیرنده هستید، درنتیجه به نظرات افرادتان گوش دهید اما اجازه ندهید که آنها تعیین کننده ی عملکرد شرکت باشند.

۵- هدف

اینکه احساس کنید کاری که انجام می دهید هیچ تاثیری ندارد، باعث می شود انگیزه و خلاقیت شما کاملا از بین برود. این مورد هم به بخش انتقاد که در قبلتر آمده است مربوط می شود.

در یک کسب و کار کوچک هر هفته زمانی را اختصاص دهید و به هریک از اعضای گروه یکی از کارهای مفیدی که انجام داده اند را گوش زد کنید. این کار انگیزه ی آنها را افزایش می دهد، زیرا آنها می توانند فواید و نتایج ملموسی از ۴۰ ساعت کاری که در یک هفته انجام داده اند را ببنند.

همه را تشویق کنید که اهداف خود را با در نظر گرفتن محدودیت زمان و تعداد مشخص کنند. اگر احساس می کنید که آنها با اهدافی که مشخص کرده اند به تمام توانایی خود نخواهند رسید، آن را تغییر دهید.

تنظیم اهداف باعث می شود که آنها مقصدی برای رسیدن به آن داشته باشند، و آنها متعهد به انجام کارهای لازم برای رسیدن به آن هدف در زمانی مشخص خواهند بود.

در یک سطح شخصی تر، به این فکر کنید که می خواهید با زندگی خود چکار کنید. زمانی را به این فکر کنید که چه چیزی می خواهید و برای رسیدن به آن چه کارهایی انجام می دهید.

با نوشتن اهداف بزرگ زندگی خودتان و قرار دادن آنها در محل هایی که دائما در معرض دیدتان باشد، دائما آنها را به خودتان یادآوری کنید.

۶- طرز رفتار

طرز رفتار یکی از چیزهایی است که نمی توان درمورد دیگران تغییر داد – و همچنین رفتارهای سازنده (خوب) و رفتارهای مخرب (بد) وجود دارند.

تنها کاری که می توان با افرادی که دارای رفتارهای مخرب هستند انجام داد این است که آنها را کنار بگذارید. این که دائما در مورد اینکه چرا آنها نمی توانند کاری را انجام دهند، یا اینکه چرا تجارت نمی تواند مفید باشد، مانند یک ویروس از بین برنده ی خلاقیت است که خیلی زود منتشر می شود.

زمانی که کسی حرفی بد یا مخرب می زند درآن مورد از آنها سوال بپرسید. اگر برای چیزی که گفته اند دلایل منطقی داشتند، به آنها گوش دهید، از آنها تشکر کنید و از آنها بپرسید که در عوض چه کاری کرده اند.

یکی از روش ها یی که بتوانید رفتار دیگران را تحت تاثیر قرار دهید این است که “با آنها همان رفتاری را داشته باشید که دوست دارید با شما داشته باشند.” سعی کنید کارهایی را با افراد تیم تان در شرایط غیرکاری انجام دهید، آنها را بهتر بشناسید و به آنها هم اجازه دهید که شما را بشناسند. درنهایت شما یک تیم هستید، پس مانند یک تیم عمل کنید.

بهترین روش برای ایجاد رفتار های سالم در خودتان این است که دائما درحال یادگیری چیزهای جدید باشید. زمانی که به طور منظم درحال یادگیری باشید، متوجه خواهید شد که درواقع چقدر دانش اندکی دارید. این کار ایده ها و پیشنهاد های جدیدی را به سوی شما باز می کند.

۷- تمایلات شخصی

اختلاف نظرهای زیادی درمورد موضوعاتی از این قبیل وجود دارد:

 • مدت زمان تمرکز ذهن
 • چیزهایی که باعث تحریک احساسات درون ما می شوند
 • چیزهایی که برای ما مهم هستند
 • چرخه ی انرژی
 • شخصیت

برخی افراد شب ها عملکرد بهتری دارند و برخی دیگر در روز. برخی از ما می توانیم برای مدت طولانی تری تمرکز خود را حفظ کنیم و برخی دیگر نمی توانند. تنها سوال شما باید این باشد:”آیا آنها کارهایشان را به درستی انجام میدهند؟

اگر می خواهید که تیم تان خلاقیت بیشتری داشته باشند، اجازه دهید خودشان تصمیم بگیرند که چطور کارهایشان را انجام دهند. از اهداف آنها به عنوان یک معیار استفاده کنید. اگر نتوانستند به اهدافشان دست پیدا کنند، آنگاه می توانید دخالت کنید و به آنها درمورد بهبود شرایط مشورت دهید.

انسان ها را بشناسید. چه چیزی باعث می شود آنها بهتر کار کنند؟ پیشنهاد انعام مالی ممکن است باعث شود یکی از اعضای گروه بیشتر تلاش کند اما برای دیگران بی ارزش باشد، و یکی دیگر از اعضای گروه داشتن تعطیلات بیشتر را ترجیح دهد.

بازهم بسیار مهم است که این موضوعات را درمورد خودتان هم کشف کنید. زمانی که بدانید خودتان چه نوع تشویق هایی را ترجیح می دهید، چه زمانی میزان انرژیتان کاهش می یابد و چه مدت می توانید برروی کاری تمرکز داشته باشید، می توانید تمامی کمبود های خود را کاهش دهید و با توجه به نقاط قوت خود کارها را انجام دهید.

۸- حواس پرتی

عامل اصلی در بین بردن خلاقیت یک فرد این است که در حین انجام یک کار با یک تماس تلفنی، یک مکالمه یا یک ایمیل مهم حواسشان پرت شود. اما طبیعت اداره ی یک کسب و کار این است که شما نمی توانید مانع از هیچ یک از این اتفاقات شوید.

با این وجود، از اعضای تیم تان توقع نداشته باشید که به هرچیزی خیلی زود پاسخ دهند. اگر به چیزی دقیقا همان لحظه احتیاج دارید، باید از روز قبل آن را درخواست کنید. و اگر واقعا آن موضوع باید همان لحظه انجام شود، به شخصه پیش آنها بروید و با هم رو در رو صحبت کنید.

سعی کنید یک ساعت “زمان سکوت” برای اعضای تیم تعیین کنید، زمانی که آنها مجبور نباشند به تماس های تلفنی پاسخ دهند یا با کسی صحبت کنند.

همه ی اعضا را مجبور کنید که ۱۰ دقیقه زمان بگذارند و لیستی از کارهایی که باید انجام دهند یادداشت کنند. این کار باعث می شود زمانی که یک کار را انجام می دهید و ذهنتان سریعا پیشنهاد می دهد که به سراغ فیس بوک بروید، سریع به لیستی که نوشته اید مراجعه کنید و دوباره کارهایتان را از سر بگیرید.

محیط اطراف شما برای حفظ تمرکز و خلاقیت بسیار مهم است.

افزایش خلاقیت خود و اعضای تیم تان درواقع درگرو این است که بدانید هرفرد چه عملکردی دارد. یک روش خاص و ثابت برای افزایش خلاقیت وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. سعی کنید روش مربوط به خودتان را پیدا کنید و یافته های خود را با اعضای تیمتان در میان بگذارید تا آنها را هم به استفاده از همان روش تشویق کنید.

برای شروع می توانید از این سوالات استفاده کنید:

 • بهترین روشی که کسی می تواند به شما بگوید چطور کاری را بهتر انجام دهید چیست؟
 • سه روش مورد علاقه ی شما برای استراحت و تمدد اعصاب چیست؟
 • چه نوع فعالیت های غیر کاری شما را سرحال می آورند و کمک می کنند که احساس شادابی داشته باشید؟
 • به جز منفعت مالی، شما به چه دلایل دیگری کاری که انجام می دهید را انجام می دهید؟
 • شما چطور می توانید در بهبرد زندگی اطرافیانتان نقش داشته باشید؟
 • چه عواملی به شما کمک می کنند کارهایتان را بهتر انجام دهید؟پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : چرا طرز فکر شما بسیار مهم است و 10 روش…