web
analytics
کاهش استرس
آرامش فوری

آرامش فوری :احساس خستگی و آشفتگی می کنید؟ با سه مرحله به آرامش فوری دست پیدا کنید

ترجمه شده توسط کافه راز : راهکارهایی برای به دست آوردن آرامش سریع زمانی که اضطراب زیادی دارید. انسان های موفق نمی خواهند که اتفاقات پر استرس را از زندگیشان حذف کنند. بلکه می خواهند توانایی کنترل کردن آنها را داشته باشند.

اگر یادبگیریم که واکنش خود را به اتفاقات پراسترس کنترل کنیم میتوانیم انرژی مثبت و انگیزه ای که ایجاد می کنند را حفظ کنیم و درعین حال از واکنش ها و عواقب منفی آن مانند عصبانیت و بی خوابی دوری کنیم.

کارشناسان سلامتی جان بروس، دکتر اندرو شته و دکتر آدام پرلمان ، در کتابی که نوشته اند توضیح داده اند که چطور می توان استرس را از ریشه از بین برد، و دیدگاه شما نسبت به این اتفاق ها را تغییر می دهند.

همیشه اتفاقاتی وجود دارند که باعث ایجاد استرس در ما شوند اما مهم این است که بدانید در آن لحظه و در آن موقعیت چه کاری باید انجام دهید. مهم است که بدانید چطور هرچه سریعتر به آرامش برسید.

در ادامه سه مهارت برای رسیدن به آرامش فوری ارائه شده اند که از نظر نویسندگان بسیار موثر هستند:

۱- تنفس عمیق

بسیاری از افراد به صورت ناخودآگاه تنفس های کوتاه و سطحی انجام می دهند، اما انجام دادن این کار به این معناست که ما میزان اکسیژن کمتری کسب می کنیم و قلب باید تپش سریعتری داشته باشد تا بتواند همان میزان خون حاوی اکسیژن را به اندام های حیاتی بدن بفرستد.

اما زمانی که شما به جای نفس های سطحی از قفسه ی سینه، از شکم و عمیق تنفس کنید، میزان اکسیژن بیشتری دریافت می کنید و در نتیجه احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. نفس هاس عمیق و شکمی دستگاه عصبی پاراسمپاتیک شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود در زمان اضطراب دوباره آرامش خود را به دست آورید.

در یک وضعیت آرامش بخش قرار بگیرید و نفس تان را حبس کنید، تا چهار بشمارید و اجازه دهید شکمتان منبسط شود. سپس هوا را خارج کنید و تا ۶ بشمارید. حتی دو یا سه دقیقه هم می تواند تاثیر گذار باشد.

۲- آرام سازی عضلات به صورت متوالی

زمانی که استرس داشته باشیم عضلات ما هم به عنوان نوعی واکنش طبیعی عصبی می شوند. با آرام ساختن همان عضلات به بدنتان این پیام را ارسال می کنید که تهدید از بین رفته است و این واکنش های آرامش بخش را بیشتر می کند.

برای شروع سعی کنید عامدانه عضلات صورتتان را آرام کنید و سپس تا این روند را با باقی عضلات بدن و پاها ادامه دهید. فراموش نکنید که در همان حین تنفس عمیق و آرام داشته باشید.

۳- داشتن تصورات مثبت

به مکان و زمانی فکر کنید که کاملا احساس آرامش داشته باشید. یک خاطره ی واقعی تاثیر بیشتری خواهد داشت. با استفاده از ۵ حس خود تا جایی که می توانید آن صحنه را به یاد آورید.

تصورات مثبت یک ابزار بسیار قوی و تغییر پذیر است، زیرا تمامی حواس شما را شامل می شود. شما با تغییر دادن ذهنتان از یک موضوع به موضوعی دیگر می توانید به سرعت سیستم عصبی پارا سمپاتیک را قطع کنید.

یاداشت کنید که چه چیزهایی را به یاد آوردید. دفعه ی بعد که احساس ناراحتی و آشفتگی داشتید، می توانید به سراغ نوشته هایتان بروید تا سریعتر به آرامش برسید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : راهکارهای قابل اعتمادی که به شما کمک می کنند به…